Show Schedule 2018
Halifax Kennel Club
February 23rd, 24th & 25th
Halifax, Nova Scotia
Judges:  Wendy Schira, Brian Reid, Doug Windsor, Olga Gagne
Results:  Friday evening under judge Wendy Schira, Emitt was Best Of Breed, Group 1st and Best In Show, Lucy was Best Of Opposite.
Saturday morning under judge Brian Reid, Emitt was Best Of Breed & Group 1st, Lucy was Best Of Opposite, Chase was Winners Male & Best Puppy in Breed
Saturday afternoon under judge Doug Windsor, Emitt was Best Of Breed & Group 2nd, Lucy was Best Of Opposite and Chase was Reserve Winners Male
Sunday under judge Olga Gagne, Lucy was Best Of Breed & Group 1st, Emitt was Best Of Opposite and Chase was Winners Male
Cobequid Dog Club
March 24th & 25th
Bible Hill, Nova Scotia
Judges:  Barbara Heal, Karl Erik Johansson
Results:  Saturday under judge Barbara Heal, Emitt was Best Of Breed & Group 2nd, Lucy was Select Female, Chase was Reserve Winners Male, Mani was Best Baby Puppy in Breed & Best Baby Puppy in Group.  
Sunday under judge Karl Erik Johansson, Emitt was Best Of Breed & Group 3rd, Lucy was Best Of Opposite, Chase was Winners Male & Best Puppy in Breed, Mani was Best Baby Puppy in Breed and Best Baby Puppy in Group
Frederciton Kennel Club
April 7th & 8th
Fredericton, New Brunswick
Judges:  Rick Felher, Vickie Umpleby, Robert Robotham, Katherine Grant
Results:  Saturday morning under judge Rick Felher, Emitt was Select Dog, Lucy was Best Of Opposite, Jovie was not entered.
Saturday afternoon under judge Vickie Umpleby, Emitt was Best Of Breed, Group 1st & Best In Show, Lucy was Best Of Opposite, Jovie was Best Baby Puppy in Breed, Best Baby Puppy in Group and Best Baby Puppy in Show at 3 months and 2 days old.  
Sunday morning under judge Robert Rowbotham, Emitt was Select Male, Lucy was Best Of Opposite and Jovie was Best Baby Puppy in Breed and Best Baby Puppy in Group
Sunday afternoon under judge Katherine Grant, Emitt was Select Male, Lucy was Best Of Opposite and Jovie was not entered.  
Maritime Group 7 Specialty
May 5th
Moncton, New Brunswick
Judges: Sweeps Todd Foley, Specialty Barbara DuPree
Moncton Kennel Club
May 5th & 6th
Moncton, New Brunswick
Judges:  Wendy Paquette, Mavis McClintock, Barbara Arndt, Sandy Alexander
Dartmouth Kennel Club
May 12th & 13th
Bedford, Nova Scotia
Judges:  Terry Carter, Pamela Bruce, Janet Lobb, Richard Paquette
Tantramar Kennel Club
May 19th & 20th
Springhill, Nova Scotia
Judges:  Avery Gaudin, Douglas Gaudin,  Lucie Paradis, Stephen Dainard
South Shore Kennel Club
June 2nd & 3rd
Lunenburg, Nova Scotia
Judges: Joe Lobb, Michael Woods, Lee Anne Bateman, Linda Kraft
Oromocto Kennel Club
June 9th & 10th
Oromocto, New Brunswick
Judges:  Michael Hil, Kristen L Francis, Michelle E. Scott, Rita S Walker 
Evangeline Kennel Club
June 30th & July 1st
Berwick, Nova Scotia
Judges:  Paula Hartinger, Roger Hartinger, Michelle Scott, Bill Walkey
Cape Breton Kennel Club
July 7th & 8th
Cape Breton, Nova Scotia
Judges: 
ABEGWEIT KENNEL CLUB
July 20th
Kensington, PEI
Judges: Grant Townsend, Donna Conod
Kensington Kennel Club
July 21st & 22nd
Kensington, PEI
Judges:  James Reynolds, Carol Graham, Mel Saranchuk, Lynda Saranchuk
Canine Association of Nova Scotia (CFC show)
August 4th & 5th
Bible Hill, NS
Judges: Anthony Kelly, Colm Hastings, Patricia Cruz, Vincent O'Brien
New Brunswick Kennel Club
August 17th, 18th & 19th
Grand Bay-Westfield, New Brunswick
Judges: Geraldine Taylor, Phyllis Pancel,Tony Vandendool, Heather Langfeld, Joy Lynne Huntley,
Ole Nielsen
Halifax Kennel Club
August 31st, September 1st, 2nd & 3rd
Lantz, Nova Scotia
Judges:  Elaine Whitney, Robert Whitney, Bruce Owen, Sue-Ellyn Rempel, Harto Stockmari
Trenton Kennel Club
September 8th & 9th
Trenton, Nova Scotia
Judges:  
Cobequid Dog Club
October 6th & 7th
Bible Hill, Nova Scotia
Judges:
Moncton Kennel Club
November 16th, 17th & 18th
Moncton, New Brunswick
Judges: