2014 

 Halifax Kennel Club

February 7th to 9th in Halifax, Nova Scotia.

Judges:  William Byrne, Judith Byrne, Bo Skalin, Natalja Skalin

Results: Friday, under judge Willian Byrne Ruger was Best of Breed and Ellora was Best Baby Puppy In Breed.  

Saturday, under judge Judith Byrne, Ruger was Best Of Breed and Ellora was Best Baby Puppy in Group.

Sunday, under judge Natalja Skalin, Ruger was Best of Breed and Ellora was Best Baby Puppy in Breed.  

 Maritime Group 7 Specialty

March 22nd in Bible Hill, Nova Scotia

Judge:  Nancy Tibben 

Results:  Ellora was Best Baby Puppy in Breed

Cobequid Dog Club

March 23rd in Bible Hill, Nova Scotia

Judge:  Mario Renato Leme Duarte

Results: Ellora was Best Baby Puppy in Breed

Canine Federation Of Canada (CFC show) 

April 19th & 20th in Bible Hill, Nova Scotia

Judges:  Annette Bystrup, Cathy Delmar, Michael Forte, Hassi Assenmacher-Feyel

Results:  Saturday, under judge Annette Bystrup, Atlas was Best Of Breed and Group 1st.

Saturday, under judge Cathy Delmar, Atlas was Best Of Breed and Group 1st.

Sunday, under Michael Forte, Atlas earned the last card for his CFC championship!  

Sunday, under judge Hassi Assenmacher-Feyel, Atlas was Best Of Breed and Group 2nd.  

 Dartmouth Kennel Club Show

Saturday, May 10th & Sunday, May 11th in Cole Harbour, Nova Scotia.

Judges:  Michael Lanctot, Kristen Francis, Patricia Lanctot, Mary White

Results:  Saturday am, under judge Michael Lanctot, Ellora was Best Of Winners and Kiana was Best Of Opposite.

Saturday pm, under judge Kristen Francis, Ellora was Best Of Winners and Kiana was Best Of Opposite.

Sunday am, under judge Patricia Lanctot, Kiana was Best Of Opposite.

Sunday pm, under judge Mary White, Braelyn was Best Of Winners and Kiana was Best Of Opposite.  

South Shore Kennel Club Show

Saturday, June 7th & Sunday, June 8th in Lunenburg, NS

Judges:  Maribel Sy & Heather Langfeld

Results: Saturday under judge Maribel Sy, Ellora was Best Of Breed and Group 4th.

Sunday under judge Heather Langfeld, Braelyn was Winners Bitch and Mylie was Best Of Breed and Group 2nd.


Evangeline Kennel Club Show

Saturday, June 28th & Sunday, June 29th in Canning, NS

Judges: Tony Vandendool, Carol Graham, Stephen Hubbell, Sharon Derrick

Results: Saturday morning under judge Tony Vandendool, Mylie was Best Of Opposite and Braelyn was Winners Bitch and Best Puppy In Breed.

Saturday afternoon under judge Carol Graham, Mylie was Select Bitch and Ellora was Reserve Winners Bitch.

Sunday morning under judge Stephen Hubbell, Mylie was Best Of Breed and Group 1st, Braelyn was Winners Bitch and Best Puppy in Group, Ellora was Reserve Winners Bitch.

Sunday afternoon under judge Sharon Derrick, Mylie was Best Of Breed and Group 2nd, Braelyn was Winners Bitch and Best Puppy In Breed.



Danielle Hudson photo 

 Cindy Cavanagh photo

Lady Slipper Kennel Club Show

Saturday, July 19th & Sunday, July 20th in Kensington, PEI

Judges:  Phyllis Pancel, Wayne Thompson, Sandy Gelinas, Michael Gelinas 

Results:  Saturday morning, under judge Phyllis Pancel, Quade was Winners Male, Braelyn was Winners Bitch, Best Of Winners and Best Of Breed puppy, Bella was Reserve Winners Bitch.

Saturday afternoon, under judge Wayne Thompson, Quade was Winners Male, Best Of Winners and Best of Breed puppy, Bella was Winners Bitch and Braelyn was Reserve Winners Bitch.

Sunday morning, under judge Sandy Gelinas, Quade was Winners Male, Bella was Winners Bitch, Best Of Winners, Best Puppy in Breed and Best Puppy in Group!  Shyray was Reserve Winners Bitch.  

Sunday afternoon, under Michael Gelinas,  Quade was Winners Male, Best Of Winners and Best Puppy in Breed.  Bella was Winners Bitch and Shyrah was Reserve Winners Bitch. 

In the obedience ring, under judge Michelle Armitage, Savita earns the first leg of her CDX (Open Obedience) title with her trainer, Sue Bosence with a score of 191! 


From left to right:  Sue Bosence, Savita (CKC CFC Ch Novacoast By Royal Command CGN CDi Re), Erin Kelly, Shyrah (Novacoast Secret Obession), Collin Veinot, Quade (Novacoast Secret Admirer), Megan Kelly, Bella (BPIG Novacoast Untold Secret), Lee Anne Kelly, Braelyn (BPIG Ch Novacoast Best Kept Secret)

 Cape Breton Kennel Club Show

Saturday, August 23rd & Sunday, August 24th in Cape Breton, Nova Scotia

Judges:  Kristen Francis, Guy Jeavons, Len Harfield, Mark Houton-McMillan

Results: Saturday morning under judge Kristen Francis, Mylie was Best of Breed and Group 4th.  

Saturday afternoon under judge Guy Jeavons, Mylie was Best Of Breed.  


Halifax Kennel Club Show

Saturday, August 30th, Sunday, August 31st & Monday, September 1st in Halifax, Nova Scotia

Judges:  Margaret Jones, Avi Marshak, Virginia Lyne

Results:  On Saturday under judge Margaret Jones, Ellora was Winners Bitch, Best Of Winners, Best Of Opposite and Best Puppy In Breed.

On Sunday, under judge Avi Marshak, Ellora was Reserve Winners Bitch.

On Monday, under judge Virginia Lyne, Ellora was Winners Bitch, Best Of Winners, Best Of Opposite and Best Puppy In Breed.  

 Pictou County Kennel Club Show

Saturday, September 6th & Sunday, September 7th in Trenton, Nova Scotia

Judges:  Charles Cyopik, William Byrne, Honey Glendinning, Alan Bennett

Results:  Saturday morning, September 6th under judge Charles Cyopik, Quade was Best Of Winners and Best Puppy in Breed.  Saturday afternoon under judge William Byrne, Ellora was Best Of Winners and Best Puppy in Breed.  Sunday morning, September 7th under judge Honey Glendinning, Ellora was Best Of Winners and Best Puppy in Breed.  Sunday afternoon under judge Alan Bennett, Ellora was Best Of Winners and Best Puppy in Breed.

 Fundy Fanciers CCA Cat Show

Saturday, October 25th & Sunday, October 26th in Halifax, Nova Scotia

Judges:  Diane Moreau, Heather MacDougall, Christine Ling, Eleanor MacDonald, Sharon Strauch, Lorraine Rivard, Iris Zinck & Terry Farrell

Results: Saturday, October 25th under judge Heather MacDougall, Paris was Best of Color and Best of Breed and finalled 2nd All Breed.  Under judge Christine Ling, Isis was Best of Color, Best of Breed and finalled 10th All Breed.  Under judge Eleanor MacDonald, Isis was Best Of Color.  Under judge Diane Moreau, Isis was Best Of Color.

On Sunday, October 26th under judge Iris Zinck, Isis was Best of Color, Best of Breed and was Best All Breed Cat.  Under judge Sharon Strauch, Isis was Best Of Color.  Under judge Terry Farrell, Paris was Best of Color and finalled 10th Short Haired Cat.  Under judge Lorraine Rivard, Isis was Best Of Color and finalled 8th All Breed.  

 Moncton Kennel Club Show

Saturday, November 8th & Sunday, November 9th in Moncton, New Brunswick.

Judges:  Jeremy Browne & Cheryl Paterson. 

 Results:  On Saturday, under judge Jeremy Browne, Bella was Best Of Winners, Best Puppy in Breed and Best Puppy in Group.

On Sunday, under judge Cheryl Patterson, Bella was Winners Bitch to finish her championship!  Congratulations to her owners at Jalemeer Aussies!