2011

 _____________________________________________________________________________________

Halifax Kennel Club

Halifax, Nova Scotia

Saturday, February 12th & Sunday, February 13th

Judges:  William Byrne & Lynda Saranchuk

Results:  Saturday, February 12th, under judge William Byrne, Trio takes Best of Breed and Charlotte takes Best Puppy in Breed.

On Sunday, February 13th, under judge Lynda Saranchuk, Trio is reserve winners female. 


 Cobequid Dog Club

Bible Hill, Nova Scotia

Saturday, March 19th & Sunday, March 21st

Judges:  Rick Fehler & Sharon Derrick

Results:  Saturday, under judge Rick Fehler, Sinbad was Best of Opposite and Trio was Reserve Winners Bitch.

On Sunday, under judge Sharon Derrick, Trio was BOB, Sinbad was Best of Opposite and Charlotte was Reserve Winners Bitch and Best Puppy in Breed.


 

Dartmouth Kennel Club

Dartmouth, Nova Scotia

Saturday, May 14th & Sunday, May 15th

Judges:  Ed Wild, Neil Graves, John Reeve-Newson, Janet Buchanan

Results:  Show One on Saturday, under judge Ed Wild, Ruger was Best of Breed and Group 4th.

Show Two on Saturday, under judge Neil Graves, Ruger was Best of Breed.

Show Three on Sunday, under judge John Reeve-Newson, Ruger was Best of Breed and Group 3rd. 

Show Four on Sunday, under judge Janet Buchanan, Ruger was Best Of Breed.   


 Evangeline Kennel Club

Canning, Nova Scotia

Saturday, June 25th & Sunday, June 26th

Judges:  Mel Saranchuk, Charles Cyopik, Natalie Dunfee, Patricia Taylor

Results:  Show One on Saturday, under judge Mel Saranchuk, Devo was Best of Breed and Charlotte was Best of Opposite Sex.

Show Two on Saturday, under judge Charles Cyopik, Devo was Best of Breed and Charlotte was Best of Opposite Sex.

Show Three on Sunday, under judge Natalie Dunfee, Devo was Best of Breed and Charlotte was Best of Opposite Sex.

Show Four on Sunday, under judge Patricia Taylor, Charlotte was Best of Breed and Devo was Best of Opposite Sex.


 Chaleur Kennel Club

Bathurst, New Brunswick

Saturday, July 16th & Sunday, July 17th

Judges:  Donald Emslie, Tim Doxtater, Kathleen Anderson-Wulff, Thomas Touzel

Results:  Show One on Saturday, under judge Donald Emslie, Jury is Best of Breed and Savita is Best of Opposite Sex.  Jury goes on to take a herding group 2nd as well as best puppy in group and then goes on to take BEST PUPPY IN SHOW!!!!!!!  This was his first show and he just turned 6 months old on the day of the show!!!

Show Two on Saturday, under judge Tim Doxtater, Jury is Best of Breed and Kiana is Best of Opposite Sex.  Jury then wins a group 4th and another best puppy in group!!

Show Three on Sunday, under judge Kathleen Anderson-Wulff, Jury is Best of Breed and Kiana is Best Of Opposite Sex.   Jury goes on in the group, in a line up to get a group 4th and best puppy in group!

Show Four on Sunday, under judge Thomas Touzal, Jury is Best of Breed and Kiana is Best of Opposite Sex.  Jury then wins a group 2nd and best puppy in group.   This finishes Jury's CKC championship!!!!! 

 Fredericton Kennel Club

Sheffield, New Brunswick

Friday, July 29th, Saturday, July 30th & Sunday, July 31st

Judges:  John Ross, Marilyn Foulds, Bud Haverstock

Results:  On Friday, under judge John Ross, Atlas won the junior male puppy class and Jury was Best Of Opposite, Best Puppy in Breed and Best Puppy In Group. 

On Saturday, under judge Marilyn Foulds, Atlas was Reserve Winners Male, Charlotte was Reserve Winners Female and Jury was Best of Opposite, Best Puppy in Breed and Best Puppy in Group!

On Sunday, under judge Bud Haverstock, Atlas was winners male for his first points, Charlotte was Reserve Winners Female, Jury was Best of Breed, Group 2nd, Best Puppy in Group and BEST PUPPY IN SHOW!!!!!!   This was the largest aussie entry that we have seen in the Maritimes so we are thrilled!!!!

Island Dog Club

Cavendish, Prince Edward Island

Saturday, August 13th & Sunday, August 14th

Judges:  Mark Houston- McMillan, Guy Jeavons, Thora Brown, Allan Brown

Results:  

Saturday morning, under judge Mark Houston-McMillan, Kiana was Best Of Breed over specials, Group 2nd and Best Puppy in Group.   Jury was Best Of Opposite Sex.

Saturday afternoon, under judge Guy Jeavons, Kiana was Best Of Winners and Best Puppy In Breed.  This finished her CKC championship!!

Sunday morning, under judge Thora Brown, Savita was Best of Breed/Best Puppy in Breed and Jury was Best of Opposite Sex. 

Sunday afternoon, under judge Allan Brown, Jury was Best of Breed/Best Puppy in Breed and Group 4th.  Savita was Best of Winners. 

 

 Cape Breton Kennel Club

Glace Bay, Nova Scotia

Saturday, August 27th & Sunday, August 28th

Judges:  David McIntyre, Jack Ireland, Megan Markotany, Alan Bennett

Results:  Saturday morning under judge David McIntrye, Kiana was Best of Opposite and Atlas was Best Of Breed, Group 3rd and Best Puppy in Group. 

Saturday afternoon under judge Jack Ireland, Savita was Best Of Breed, Group 3rd and Best Puppy In Group.  Atlas was Best Of Opposite. 

Sunday morning under judge Megan Markotany (Australia), Atlas was Best Of Breed, Group 1st and Best Puppy In Group.  Kiana was Best Of Opposite.

Sunday afternoon under judge Alan Bennett, Atlas was Best Of Breed, Group 3rd and Best Puppy In Group to finish his championship.  Kiana was Best Of Opposite.  Under judge Megan Markotany, Atlas was awarded BEST PUPPY IN SHOW!!!!!

 

Halifax Kennel Club

Halifax, Nova Scotia

Saturday, September 3rd, Sunday, September 4th & Monday, September 5th

Judges:  Deirdre McKinnon,  Carol Graham, Shirley Limoges

Results:  Saturday, September 3rd, under judge Deirdre McKinnon, Woobie was Winners Male and Best Puppy In Breed.

Sunday, under judge Carol Graham, Atlas was Best Puppy in Group.

Monday, under judge Shrley Limoges, Atlas was Best Puppy in Breed. 

 

Maritime Group 7 Specialty

Halifax, Nova Scotia

Sunday, September 4th

Judge:  Irene Latchford

Results:  Atlas was Winners Male and Best Puppy In Breed. 

 Miramichi Kennel Club

Sunny Corner, New Brunswick

Saturday, September 24th & Sunday, September 25th

Judges:  David Markus, Mary White, Richard, Fehler, Thomas Burke

Results:  Saturday morning under judge David Markus, Savita takes Best of Winners to finish her championship and also wins best puppy in group.  Derwyn was Best of Opposite sex at his very first show. 

Saturday afternoon, under judge Mary White, Savita was Best Puppy In Breed and Derwyn was Best Of Opposite. 

Sunday morning, under judge Richard Fehler, Derwyn was reserve winners male, Savita was Best Of Winners and best puppy in breed.

Sunday afternoon, under judge Thomas Burke, Derwyn was Best Of Opposite, Charlotte was Best Of Winners and Savita was Best Puppy in Breed.

 Moncton Kennel Club

Moncton, New Brunswick

Saturday, November 12th & Sunday, November 13th

Judges:  Ron Mahon & Judith Taylor

Results:  On Saturday, November 12th, under judge Ron Mahon, Derwyn was reserve winners male, Charlotte was reserve winners female and Jury was best of breed and best puppy in breed over a nice entry of aussies. 

After BIS on Saturday, a CGN test was offered.  We are very proud of Savita and her trainer, Sue Bosence who easily passed the CGN test!! 

Sunday, November 13th, under judge Judith Taylor, Derwyn was winners dog, Charlotte was winners bitch and best of winners.  Jury was Best Of Opposite and best puppy in breed. 

 COPYRIGHT

© 2008-2013 Novacoast Australian Shepherds

All Rights Reserved

All photos and content of this site are the property of Novacoast Australian Shepherds, Angela Slauenwhite, Collin Veinot  or  the respective copyright holder(s).   No party may use or redistribute any part of this website without written permission from the copyright holder.   Permission to reprint or electronically reproduce any document or graphic in whole or in part for any reason is expressly prohibited.  Any violation of this copyright will result in legal action.  Any violator will be responsible for all legal fees incurred by Novacoast Australian Shepherds, Angela Slauenwhite  and Collin Veinot while enforcing the copyright.